Treći hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu

Organizator ovog simpozija bila je Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu u suradnji s Uredom UNICEF-a RH, te su na Sveučilištu u Zadru ugostili vodeće svjetske stručnjake iz području rane intervencije (iz SAD-a, Velike Britanije, Portugala i Hrvatske) koji su pred 280 sudionika (logopeda, rehabilitatora, psihologa, liječnika...) govorili o najnovijim teorijskim i praktičnim pitanjima o podršci obiteljima i djeci. Tema simpozija je bila "Tim oko obitelji: zabluda ili stvarnost?", te je u okviru toga nakon predstavljanja najnovijih preporuka Vijeća Europe o socijalnom uključivanju djece i mladih s teškoćama, uslijedio niz predavanja i radionica o ranoj intervenciji kod različitih razvojnih rizika ili teškoća (rano otkrivanje i dijagnostika, problemi hranjenja i dojenja djece s teškoćama, prikazi različitih metoda rada, pitanje partnerstva roditelja i stručnjaka, podrške obitelji i obiteljske podrške djetetu).
U sklopu simpozija održano je predstavljanje projekta "Kompetencijska mreža zasnovana na komunikacijsko - informacijskim tehnologijama za inovativne usluge namijenjene osobama sa složenim komunikacijskim potrebama" kojeg provodi nekoliko fakulteta (FER, ERF, Filozofski fakultet u Zagrebu i Grafički fakultet), a rade na razvijanju aplikacija za tablete koje mogu pomoći u komunikaciji ili usvajanju gradiva djeci s teškoćama, a njih već neko vrijeme koriste i naši članovi Udruge (u osnovnoj školi).
Također, dva člana Udruge sudjelovala su na procjeni oralno - motoričkih sposobnosti koje je provodila vodeća svjetska stručnjakinja prof. Renee Roy Hill prema TalkTools metodi. Bilo je vrlo teško dobiti mjesto za procjenu jer se primalo samo 14 djece, pa smo ponosni što smo uspjeli osigurati termin našim članovima čak godinu dana unaprijed. Kao djetetov terapeut, naša je logopedinja mogla biti prisutna na procjenama zajedno s djetetovim roditeljima. Svaka procjena trajala je dva sata, te su detaljno pregledane sve djetetove oralno - motoričke sposobnosti korištenjem pomagala iz TalkTools metode, roditelji su dobili upute za rad, a izrađen je i plan vježbi za svako od područja važnih u produkciji govora (žvakanje, gutanje, oralno motoričko pozicioniranje, senzorna stimulacija) koje će se provoditi narednih 6 mjeseci kod kuće i kod logopeda, uz dogovor za supervizijske kontrole s terapeutkinjom putem Skypa. Kako bi ove vježbe bile uspješne, potrebno ih je obavljati uz pomoć specijalnih pomagla koja se proizvode u SAD-u, pa su roditelji morali naručiti svoje 'alate' prema popisu terapeutkinje, a Udruga je osigurala osnovna pomagla koja će koristiti naša logopedinja u radu sa svim polaznicima logopedskih vježbi s kojima je potrebno raditi na poboljšanju oralno motoričkih vještina.
Cijeli simpozij se održavao pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i
sporta, Ministarstva zdravlja te Ministarstva socijalne politike i mladih. Slijedeći simpozij najavljen je za 2015. godinu.