Raznoliki sadržaji-osnaženi naraštaji

Objavljeno: 12.07.2024 u 14:24

Zaklada Novo sutra prepoznala je važnost ovog projekta te nam omogućila donaciju u iznosu od 5.103,93 eura za edukaciju i nabavu materijala za ADOS-2 protokol!

Opći cilj projekta: povećati kvalitetu života djece s teškoćama

Specifični cilj: pružiti uslugu ranog dijagnosticiranja poremećaja iz spektra autizma

Specifični cilj 2: pružiti usluge rane intervencije djeci s poremećajima iz spektra autizma

Ciljana skupina: djeca od 0-18

Opis :

Sve više djece danas je izloženo ekranima, sadržajima na stranom jeziku od rođenja što kod velikog broja djece  stvara poteškoće u razumijevanju, govoru, socijalnim vještinama  te motoričkom i kognitivnom razvoju djece. Često se poteškoće vezane uz preveliku izloženost ekranima tzv ekranziram, povezuju s poremećajem iz spektra autizma jer su prvi simptomi dosta slični. Kako bi se spriječilo neadekvatno pružanje podrške i pogrešno dijagnosticiranje, stanja novog modernog doba, potrebno je obaviti niz testova kako bi se djetetu pružala adekvatna podrška.

Jedan od tih testova je ADOS-2.

ADOS-2 je standardizirani, polu-strukturirani opservacijski protokol koji predstavlja „zlatni standard“ u postupku dijagnostike za procjenu pojedinaca za koje postoji sumnja na poremećaj iz spektra autizma.

Namijenjen je širokom dobnom rasponu sudionika (od 12 mjeseci do odrasle dobi) te objektivnom utvrđivanju razvojnih odstupanja u vidu poremećaja iz spektra autizma. Također omogućava i utvrđivanje stupnja izraženosti simptomatologije. Postupak uključuje provedbu standardizirane procjene komunikacijskih vještina, interakcije, igre i sveukupnog općeg ponašanja pojedinaca, te strukturirano kodiranje istih.

Provođenje ovog vida podrške djeci od njihove najranije dobi izravno bi doprinijelo povećanju kvalitete života, usmjeravanja na usluge koje su djetetu potrebne, ranom detekcijom i intervencijom povećala bi se njihova funkcionalnost i samostalnost te podrška u odgojno-obrazovnom sustavu.  ADOS -2 testovi pružaju se u pojedinim ustanovama no liste čekanja su jako duge, a djeci je potrebno što ranije dijagnosticiranje kako bi im se mogla pružati adekvatna podrška.

U lokalnoj zajednici, koja je uglavnom ruralna ne postoji mogućnost provođenja ovog testiranja već su roditelji primorani voziti dijete u Zagreb. Kao što smo naveli, liste čekanja su dugačke i ne postoji mogućnost u kraćem vremenu obaviti ovu uslugu. Provođenjem ovog projekta i njegovih aktivnosti provodila bi se inovativna usluga u zajednici, dostupna djeci i roditeljima, nakon koje bi se mogli uključiti u potrebne usluge (logoped, psiholog, radni terapeut, snezorni pedagog) koji su stručni djelatnici Udruge. Također izradio bi se individualni plan podrške za svako dijete u suradnji s dječjim vrtićima i školama koje dijete pohađa, podrška roditeljima,  odgojiteljima, učiteljima i pomoćnicima u vrtiću i nastavi s jasnim smjernicama rada s djetetom, kao i praćenje njegovog napretka.