Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga

Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga obilježavamo danas - 26.lipnja 2024. godine. ???? ????
Kako su ovisnosti sveprisutnije u životima mladih ljudi, a nažalost i djece, ostavljamo nekoliko smjernica za roditelje i bliske osobe koje mogu biti od pomoći za uočavanje i borbu s ovisnostima mladih.
KAKO UOČITI POJAVU ZLOUPORABE DROGA KOD DJECE I MLADIH? ❓
Najčešći znak početka razvijanja konzumacije droga je intenzivna promjena ponašanja. Što se ranije roditelji ili osobe iz okoline uoče ovisnost te žurno reagiraju, to je veći uspjeh kasnijeg izlječenja!
ŠTO JE POTREBNO PRATITI U RAZVOJU SVAKOG DJETETA? ❗️
- djetetov uspjeh u školi (ako je uspjeh lošiji – što je uzrok lošijeg uspjeha)
- redovitost odlaska u školu (ako dijete ne odlazi redovito u školu – zašto izostaje iz škole?)
- količina novca koju djeca troše
- za što troše novac
- promjene u izlascima, vrijeme izbijanja iz kuće, prijateljima
ŠTO RODITELJI MOGU UČINITI? ????‍????‍????
Otvorena i iskrena komunikacija s obje strane pokazala se kao faktor koji umanjuje mogućnost pojave ovisnosti mladih. Također, postavite dovoljnu razinu kontrole i nadzora nad djetetom (upoznajte njihove prijatelje, pratite njihovo ponašanje i uspjeh u školi kao i u drugim izvannastavnim aktivnostima, provjeravajte sadržaje kojima su izloženi na internetu, uključite ih u obiteljske obaveze za razvoj osobne odgovornosti i efikasnosti).
I na samome kraju, ne bojte se tražiti pomoć stručnih osoba za sebe, svoje dijete ili prijatelja. Što prije se reagira, veća je vjerojatnost potpunog izlječenja! ????????